Gaziantep Tarihi
Gaziantep Kültürü
Antep Evleri
Müzeler
Antep Fıstık
Hanlar Bedestenler
Gezilecek Yerler
Kent ve Yaşam
Yeme İçme
Konaklama
Eğlence Yerleri
Eski Antep Resimleri
Çevre İller
Adının Kaynağı
 

Eski Antep Resimleri

 

Geri Dön.....

ZEUGMA

Yaklaşık olarak 2. ve 3.yüzyıl Roma şehir yaşantısına dair bilgi veren mozaik zeminler ve duvar freskleri yetenekli ustaların elinden çıkmıştır.Mozaikler renkli nehir taşları,kullanılarak yapılıyordu.Beyaz,siyah,kahverengi,yeşil,mavi,gri,kırmızı,sarı,turuncu ve pembe renklerden oluşan 10 adet renk ve açıktan koyuya doğruçok sayıda renk tonu ,ışık ve gölgeyle bütünleştirilerek kullanılıyordu.Doğada bulunmayanlar cam atölyelerinde sağlanıyordu.

Çingene kızı
Başlığı ve alnının kısa olması sebebiyle ilk bulunduğunda Çingene kızı olarak adlandırılmıştır.Daha sonra Büyük iskender veya toprak ana Gaia olabileceği düşünülmüştür.Ama sonra başının yanındaki asma filizleri nedeniyle Dionysos'un müridesi Menad olduğu anlaşılmıştır.2-3.yüzyılda yapılmış olan bu mozaik Zeugma'nın simgesi olmuştur.Gözleri 360 derece etrafına bakmaktadır.
Poseidon'un Alayı Mozaiği

Denizler tanrısı Poseidon'un betimlendiği mozaik , bir havuz tabanına aittir. Poseidon sağ elinde üç dişli zıpkın tutar.At gövdeli,balık kuyruklu bir çift yaratığın çektiği arabasının altında omuzlarına iki adet ırmak canavarı dolanmış nehirlerin baş tanrısı Okheneos ve eşi Tethis'in büstü vardır.Çok zengin koulu bu mozaik ,kenarlarını süsleyen bordürleraçısından da ilgi çekicidir.